Loco Media Groep

Loco Media Groep

advertentie
Geschreven door Jarno van de Bor
20-02-2024 13:04


Gemeenten en netbeheerders Foodvalley bundelen krachten voor beter energiesysteem
Foto: Gemeenten en netbeheerders Foodvalley bundelen krachten voor beter energiesysteem
Foto: Regio Foodvalley
NIJKERK | BARNEVELD - Gemeenten en netbeheerders Stedin en Liander in Regio Foodvalley gaan meer informatie uitwisselen over plannen die invloed hebben op het lokale energiesysteem. Ze gaan hun databanken online koppelen om beter te begrijpen welke investeringen in de energie-infrastructuur nodig zijn. Dit helpt om te zien hoe de energievoorziening groeit en wat voor effect het bestaande systeem heeft op lopende en geplande ruimtelijke ontwikkelingen als bouwprojecten.

De nauwere samenwerking is nodig omdat er een aantal flinke opgaven liggen voor de partijen. Tot 2040 moeten er in Regio FoodValley minstens 40.000 woningen bijkomen. Dat betekent ook dat er meer bedrijvigheid en mobiliteit zal zijn. Tegelijkertijd zit het elektriciteitsnet in de regio nagenoeg vol. Nieuwe aanvragen voor grootverbruikaansluitingen komen bijvoorbeeld al op een wachtlijst terecht.

Betere afstemming
Het toekomstbestendig maken van het regionaal energiesysteem is dus een enorme klus. Vandaar de uitgebreidere samenwerking die tot stand is gekomen. 
In de samenwerking delen de partijen hun meest actuele data met elkaar. De investeringen die netbeheerders doen in het netwerk kunnen op die manier beter afgestemd worden op de ruimtelijke plannen die gemeenten maken voor de aanleg van woningen, bedrijventerreinen en laadpunten.
 

René Winhouwer is bestuurlijk trekker van het Energieprogramma / RES Regio Foodvalley en wethouder van de gemeente Nijkerk: 
"Het is echt een platform waar wij onze kaarten op tafel gooien, waarmee we laten zien: dit is wat wij weten en hoe het ervoor staat en laten we dat verrijken met elkaars data. Energie is een essentieel puzzelstuk als het gaat over het toekomstbestendig maken van onze regio."

Goed economisch vestigingsklimaat
"In Regio Foodvalley zijn we actief bezig met het versterken van het energiesysteem zodat onze regio een goede plek blijft om te wonen, werken en te reizen", vervolgt Windhouwer. "We weten dat we als overheden met de maatschappelijke partners continu moeten samenwerken aan een goede ruimtelijke inpassing van opgaven als wonen, stikstof, industrie, mobiliteit en natuur. Voldoende, betaalbare en duurzame energie is een noodzakelijke voorwaarde voor een goed economisch vestigingsklimaat en een aantrekkelijke woon- en leefomgeving. Deze samenwerking gaat ons hierbij helpen."

Dat de acht 
regiogemeenten samenwerken over de grenzen van Gelderland en Utrecht én de servicegebieden van netbeheerders Liander en Stedin heen, maakt de uitdagingen alleen nog maar groter. De provincie Gelderland heeft daarom in 2022 de partijen uitgenodigd om samen te onderzoeken hoe overheden en netbeheerders effectiever kunnen samenwerken om het energiesysteem te versterken. De gemaakte afspraken zijn hier een voorbeeld van.

nieuws  nijkerk  barneveld  foodvalley  vrmg  energie 

Heb je een tip of opmerking? Mail onze redactie via info@locomediagroep.nl.

Barneveld  Nijkerk  Nieuws 

 
  • LocoTV
  • LocoFM
  • Loco Gewijd
advertentie